Aplle'dan Covid-19 Güncellemesi Apple, kullanıcıların resmi bir Covid-19 uygulaması indirmesine gerek kalmadan iPhone'larının temas takibi yapmasına izin vermeye başladı.
Alternatif olarak, sahipler Exposure Notifications Express (ENE) adlı bir şemaya katılmaya davet ediliyor.
Bu, Bluetooth aracılığıyla algılanan diğer telefonların 14 günlük kaydını tutar ve daha sonra bir veya daha fazla kullanıcısına virüs teşhisi konulursa bir uyarı sunar.
Yerel halk sağlığı otoritesi bildirimin ne yazacağını belirleyecektir.
Daha fazla rehberlik için kullanıcıya daha tam işlevsel bir uygulama indirmesini söyleyebilir.
Bununla birlikte, yetkililere kendi uygulamalarını geliştirmeme seçeneği de verir, bu durumda kullanıcı bir test merkezine gitmeye veya daha fazla bilgi için bir yardım hattını aramaya yönlendirilebilir.
Bir uyarı mesajı almadan hastalanan iPhone sahipleri, yine de başkalarına bir dizi uyarı gönderilmesine neden olabilir. Ancak süreci başlatmak için bir uygulamaları olmayacağından, bu, pozitif bir teşhisin ardından halk sağlığı otoritesi tarafından akıllı telefonlarına gönderilen bir metin mesajına dokunarak yapılacaktır.
Tesis, Apple'ın yeni yayınlanan mobil işletim sistemi iOS 13.7'nin en son güncellemesinin bir parçası olarak kullanıma sunuluyor.

Daha düşük maliyetler

Kullanıcılar, iPhone'un ana Ayarlar menüsündeki yeni Pozlama Bildirimleri seçeneği aracılığıyla ENE'yi seçebilirler.
Bununla birlikte, uyarıların üretilmesi gereken kriterleri sağlayan sağlık şeflerine bağlı olduğundan - iki kişinin ne kadar yakın ve ne kadar süredir birlikte olması gerektiği dahil - katılımları olmadan çalışmayacaktır.
Yetkililer girişimi destekleyip desteklemeyeceklerine karar verene kadar, kullanıcılardan, eğer alternatif olarak mevcutsa veya "maruz kalma bildirimleri halk sağlığı otoriteniz tarafından etkinleştirilmedi" denen bir yerel uygulama indirmeleri istenir.
Bugüne kadar 20'den fazla ülke, il ve diğer coğrafi bölge Apple ve Google'ın temas izleme çerçevesine dayalı uygulamalar yayınladı. Mesela:
  • irlanda Cumhuriyeti
  • Kuzey Irlanda
  • Almanya
  • İsviçre
  • Japonya
  • Suudi Arabistan
  • Cebelitarık
İngiltere'nin NHS Test ve İzleme hizmeti şu anda teknoloji devlerinin API'sini (uygulama programlama arayüzü) de temel alan bir uygulamayı deniyor. İskoçya , İrlanda Cumhuriyeti'ne dayalı olarak bu ayın sonlarında kendi ürününü piyasaya sürmeyi planlıyor .
Bununla birlikte, 57 ABD eyaletinden yalnızca altısı şu anda teknolojiyi benimsemiştir. ENE'nin piyasaya sürülmesi, geliştirme süresinden ve bakım maliyetlerinden tasarruf sağlayabileceği için bunu yapmaya daha fazla teşvik edebilir.
Apple ve Google'ın "merkezi olmayan" modeli hangi şekilde kullanılırsa kullanılsın, yetkililer hangi veya kaç kullanıcının bir uyarı aldığını göremezler.
Aynı şekilde, kullanıcılar kendilerine bildirim yapılmasına kimin neden olduğunu göremezler.
Ek olarak, kullanıcılar ayarlar menülerindeki bir geçiş yaparak yeni girişimden istedikleri zaman çıkabilirler.

Android alternatifi

Google, bu ayın sonunda Android için Apple'ı kendi paralel şemasıyla takip edecek.

Google Covid grafiğiTELİF HAKKIGOOGLE 
resim yazısıGoogle, belirledikleri parametrelere göre sağlık yetkilileri adına bir uygulama yayınlamayı teklif edecek
Aynı adla gidecek, ancak Google, uygulamasız rotaya gitmek yerine, sağladıkları kriterlere göre halk sağlığı yetkilileri için otomatik olarak temel bir koronavirüs izleme uygulaması oluşturmayı seçti.
Bu tekliften yararlanan yetkililer, isterlerse daha sonraki bir aşamada kendilerine ait daha ayrıntılı bir Covid-19 uygulaması geliştirebilirler.
Apple ve Google ortak bir açıklamada, "Exposure Notifications Express, sağlık yetkililerine, projenin temel kullanıcı gizliliği ve güvenliği ilkelerinden ödün vermeden, mevcut temas izleme operasyonlarını teknolojiyle desteklemek için başka bir seçenek sunuyor" dedi.

Post a Comment

0 Comments